Gmina Zgierz

Biała

Biała należy do największych wsi w gminie Zgierz. Ślady aktywności ludzkiej na tym obszarze pochodzą sprzed 4 tysięcy lat. W samej wsi i jej sąsiedztwie badacze odkryli pozostałości cmentarzysk z epoki brązu, okresu lateńskiego i halsztackiego.

Pierwsze wzmianki w źródłach pisanych na temat Białej pojawiają się jednak dopiero z początkiem XVI w., kiedy to wieś należała do biskupów gnieźnieńskich. W XIV w. była ona już własnością szlachecką. Upadek wsi nastąpił w czasie VI wojny polsko-szwedzkiej, ze względu na skalę zniszczeń nazywanej potopem szwedzkim.

W XVIII w. wioska należała do rodziny Wilkanowskich. Do dziś w centrum miejscowości można zauważyć zarys dawnego zaplanowanego rynku. Jedni z właścicieli wioski, Nakwascy, chcieli przekształcić ją w miasteczko o fabrycznym charakterze.

Historia wsi jest związana z tragicznymi wydarzeniami II wojny. 11 września 1939 r. żołnierze Wehrmachtu zebrali wszystkich mężczyzn z wioski w jednym z domów i obrzucili go granatami. Zginęło wówczas 16 mieszkańców Białej.