Zagroda Młynarska w Uniejowie

Zagroda to kompleks muzealno-noclegowy, mały żywy skansen z zabytkowymi obiektami przeniesionymi z terenu województwa łódzkiego. Zrekonstruowano na tym terenie 5 zabytkowych obiektów – dwór z miejscowości Nagórki, dwa wiatraki typu „koźlak” z Chorzepina i ze Zbylczyc, budynek inwentarski z Uniejowa oraz chałupę ze Skotnik. Ponadto na terenie kompleksu została wzniesiona wierna kopia stodoły z Besiekier. We dworze urządzono pokoje gościnne, a w jednym z wiatraków istnieje możliwość nocowania. Pod okiem miejscowego przewodnika i kustosza można zwiedzić drugi młyn, w którym jest prezentowany proces produkcji mąki żytniej. Na terenie Zagrody – w jednej z chałup – znajduje się czynny piec chlebowy. Odbywają się tutaj warsztaty z pieczenia podpłomyków, a w zabytkowej stodole warsztaty rzemieślnicze. W czasie wizyty można obejrzeć znajdujące się na terenie kompleksu zabytkowe pojazdy konne, dawne narzędzia czy gospodarskie zwierzęta, charakterystyczne dla wiejskich gospodarstw, takie jak kury i kaczki.

Budynek inwentarski pełni funkcję stajni, a przygotowane w niej boksy czekają na tych, którzy przyjeżdżają tu konno. W obejściu znajduje się też karczma, gdzie można posmakować lokalnych dań.

W 2018 r. Zagroda Młynarska otrzymała nagrodę w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu „Na wsi najlepiej”, zorganizowanego przez Polską Organizację Turystyczną.

ul. Arcybiskupa Jakuba Świnki 1, 99-210 Uniejów

telefon: 506 090 199

https://www.termyuniejow.pl/nocleg/zagroda-mlynarska