Spycimierz
Spycimierz to jeden z najstarszych punktów osadnictwa w regionie. Dawnej w miejscowości tej znajdowała się stolica kasztelani – średniowiecznego urzędu ziemskiego. O grodzie w Spycimierzu pisał już Gall Anonim – miejscowość obchodziła już 900-lecie. Pozostałością po dawnych czasach jest grodzisko położone nad Wartą, wśród malowniczych pól i łąk. Obecnie Spycimierz słynie z dywanów kwiatowych układanych na święto Bożego Ciała. Tradycja ta sięga początków XIX w. Po raz pierwszy dywan został ułożony na przyjazd Napoleona Bonaparte. Cesarz francuzów nie dotarł wprawdzie do samego Spycimierza, ale pomysł spodobał się mieszkańcom i jest kontynuowany po dziś dzień. W ciągu 200 lat powstał niemal rytuał przygotowywania się do rzymskokatolickiego święta Bożego Ciała. Przez kilka dni przed uroczystością zbierane są odpowiednie kwiaty – na ułożenie paru metrów dywanów potrzeba wiele koszy płatków kwiatów. Niektóre z nich są specjalnie siane i sadzone właśnie z myślą o obchodach tej uroczystości. Za każdym razem dywany są nieco inne – jeśli święto przypada na maj, wtedy królują pachnące słodko bzy, a w czerwcu delikatne jaśminy. Dywan złożony z milionów płatków potrafi liczyć kilka kilometrów. Dodatkiem są zielone gałązki innych roślin. Z okazji święta i procesji do miejscowości ściągają tłumy turystów oraz okolicznych mieszkańców.
Obchody Bożego Ciała wraz z tradycją układania kwietnych dywanów zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ratyfikowaną przez Polską Konwencję UNESCO (na liście tej znajdują się również procesja Bożego Ciała w Łowiczu).
http://siecnajciekawszychwsi.pl/33/spycimierz.html
Grodzisko w Spycimierzu
Spycimierz jest dziś jedną z największych wsi na terenie gminy Uniejów. Niegdyś znajdował się tu gród książęcy i siedziba kasztelani. Zadaniem grodu była obrona rubieży Ziemi Łęczyckiej czy później Ziemi Sieradzkiej. Pozostałością po dawnej kasztelani i grodzie jest stożkowe grodzisko, położone na wschód od współczesnego Spycimierza. Gród znajdował się niegdyś w widłach Warty i Czarnej Strugi.