Izba Pamięci w szkole podstawowej w Białej

Izba Pamięci w Białej mieści się w miejscowej szkole podstawowej. Jej zbiory są poświęcone istniejącej w czasie II wojny światowej filii Niemieckiego Obozu dla Małoletnich w Łodzi przy ulicy Przemysłowej. Obóz ten funkcjonował od 7 grudnia 1942 r. na terenie wsi Dzierżązna. W izbie zgromadzono: archiwalne zdjęcia, dokumenty, mapy, plany, pojedyncze eksponaty, takie jak umundurowanie czy broń, oraz amunicję z tamtego okresu. Na ścianie szkoły umieszczono nazwiska mieszkańców wsi zamordowanych 11 września 1939 r. Obóz upamiętnia mural namalowany na jednej ze ścian budynku szkoły. Przedstawia on dziewczynę z filii obozu dla dzieci polskich i jest częścią cyklu „Murale Pamięci”.

http://spbiala.szkolnastrona.pl/index.php?c=page&id=92

 

Kolekcja Zbigniewa Hauke

Na terenie gminy Zgierz działa wielu pasjonatów historii i przeszłości. Jednym z nich jest Zbigniew Hauke. W swoim gospodarstwie zbiera i prezentuje wszystko, co jest związane z historią wsi. Posiada sprzęty i pojazdy używane dawniej w gospodarstwie. Eksponaty pochodzą z: Dzierżąznej, Swobody, Sokolnik, Koloni Głowy, Jeżewa, Bądkowa i Białej. Wiele z nich zostało uchronionych od zapomnienia i zniszczenia. W zbiorach Zbigniewa Hauke znalazło się też miejsce dla bryczek konnych, wozów drabiniastych i sań.

Na terenie gminy działa Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Zgierskiej. Skupione w nim gospodarstwa oferują noclegi i różne atrakcje. Zbigniew Hauke organizuje zwiedzanie młyna w Ciosnach i tartaku, przejażdżki bryczką oraz odwiedziny w starej kuźni w Dzierżąznej. Olbrzymią specjalistyczną wiedzą na temat terenu gminy i doświadczeniem dysponuje także Magdalena Hauke, która prowadzi spacery oraz wygłasza prelekcje na temat regionu i jego historii.