Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim

Agnieszka Janiak-Staszek pracownik MBP, jest osobą przeszkoloną, prowadzącą Punkt Sieci Lokalnej Informacji Turystycznej. Na miejscu będą dostępne przewodniki i informacje o atrakcjach turystycznych na terenie LGD „PRYM” oraz partnera projektu współpracy – Stowarzyszenia „LGD – Tygiel Doliny  Bugu”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim jest jedną z pierwszych publicznych placówek kulturalnych w powojennej historii miasta. W protokole VI posiedzenia Miejskiej Rady Narodowej miasta Konstantynowa, powiatu łódzkiego z dnia 27 maja 1947 r. w pkt.2 Komunikaty i korespondencja – czytamy:

…w Dniu Święta Oświaty utworzono na terenie miasta Miejską Bibliotekę Publiczną. Dzięki wydatnej pomocy materialnej miejscowej Spółdzielni „Spólnota”, biblioteka wyekwipowana jest już w dość znaczną ilość książek. Z uruchomieniem biblioteki wiążą się na razie pewne trudności, gdyż należy zaangażować bibliotekarza a budżet na ten cel kredytów nie przewiduje. Będzie to tematem dalszych obrad Rady Narodowej. Sama uroczystość otwarcia biblioteki odbyła się w poważnym nastroju. Po akcie poświęcenia dokonanego przez miejscowego Dziekana Ks. Kaweckiego było wygłoszone kilka okolicznościowych przemówień. Na uroczystości poświęcenia byli obecni Łódzki Starosta Powiatowy, Inspektor Szkolny i inni.

Faktycznie Biblioteka została uruchomiona w kolejnym roku, czyli w 1948. Jej lokal jest usytuowany w samym centrum miasta, na placu Tadeusza Kościuszki 10, przy skwerze z fontannami. Nie sposób jej przeoczyć zważywszy na to, że znajduje się w zabytkowej kamienicy z 1900 roku zdobionej neoklasycystycznymi elementami architektonicznymi. Zajmowane obecnie przez Bibliotekę dla Dorosłych pierwsze piętro mieściło podczas II wojny światowej posterunek zamiejscowej placówki gestapo w Łodzi oraz siedzibę 5 pododdziału szturmowego SS.

MBP w Konstantynowie Łódzkim to instytucja kultury, rozwijająca i zaspokajająca potrzeby czytelnicze, edukacyjne, informacyjne i kulturowe obecnych oraz potencjalnych użytkowników Biblioteki, będąca przyjaznym i otwartym miejscem spotkań wszystkich grup wiekowych mieszkańców gminy.

Placówka od 2008 roku prowadzi Uniwersytet Trzeciego Wieku oferując seniorom wykłady, zajęcia ruchowe, lektoraty oraz szereg tematycznych szkoleń. W obrębie działań w miarę możliwości pojawiają się też propozycje wycieczek krajoznawczych po regionie łódzkim. Oprócz różnorodnych warsztatów kierowanych dla dzieci, bądź dorosłych, spotkań autorskich, konkursów stałą propozycją są comiesięczne spotkania Klubu Podróżników.

pl. Tadeusza Kościuszki 10, 95-050 Konstantynów Łódzki

telefon: 42 211 16 51, 663 200 455

e-mail: kontakt@biblioteka.konstantynow.pl

http://biblioteka.konstantynow.pl/